Just another weblog
Thursday January 24th 2019

Gliwickie atrakcje – dawny Hotel Haus Oberschlesien (Dom Górnośląski)

Na terenie tak pięknego miasta, jakim są Gliwice, z perełkami dawnej architektury oraz z cennymi zabytkami można się spotkać praktycznie na każdym kroku. Kto w czasie wycieczki po Gliwicach znajdzie się przy ulicy Zwycięstwa, ten z pewnością zwróci uwagę na tak interesujący obiekt, jakim jest obecna siedziba Urzędu Miasta. Gmach ten powstawał w latach 20-tych XX wieku, a początkowo służył jako hotel. Co warto wiedzieć na temat tej atrakcji?

Dawny Hotel Haus Oberschlesien (Dom Górnośląski) to jeden z największych hoteli, jakie działały w okresie międzywojennym na terenie Śląska. Potężna bryła od samego początku miała potwierdzać rolę Górnego Śląska oraz bogactwo tego regionu. Zadbano tu i o piękne dekoracje, i o nowoczesne rozwiązania. Wiadomo, że dawniej główne wejście do hotelu mogło się pochwalić taką zabudową, która chroniła gości przed deszczem. Wiadomo też, że dodatkową atrakcją przygotowaną z myślą o gościach była tu letnia kawiarnia z palmami oraz wypełnionymi kwiatami koszami. Całość robiła ogromne wrażenie, jednak i tak największym zainteresowaniem cieszył się plac, przy którym ustawiono fontannę z trzema faunami. Tańczące Fauny do dziś są jedną z najważniejszych atrakcji na terenie Gliwic, której turyści w czasie wycieczki po mieście bardzo chętnie poświęcają swój czas. Dawniej można tu było dostrzec i inną ozdobę, czyli potężną rzeźbę półleżącej kobiety, personifikację Germanii – symbolu Niemiec i całego narodu niemieckiego. W 1945 roku hotel ten został w 80% zniszczony, jednak szybka przebudowa sprawiła, że już w latach 50-tych XX wieku z budynku dawnego hotelu mogli zacząć korzystać pracownicy gliwickiego Urzędu Miejskiego. Obecny wygląd budynku to efekt przebudowy z połowy lat 90-tych XX wieku. W jej trakcie zmieniony został w znacznym stopniu wygląd głównej elewacji budynku.

More from category

Imprezy integracyjne – organizacja i wybór sali
Imprezy integracyjne – organizacja i wybór sali

Imprezy integracyjne są coraz częściej wykorzystywane jako świetna metoda na zgranie zespołu i budowanie więzi [Read More]

Wymarzone wakacje
Wymarzone wakacje

Zbliżają się wakacje, a Ty nadal nie wiesz, gdzie się udać na wymarzony wypoczynek? Zacznij jak najszybciej [Read More]

Interesting Sites

    Archives